KONYAALTI BELEDİYESİ HALK İÇİN HİZMET ÜRETİRKEN BÜYÜKŞEHİR BORCA BATTI  
21.01.2019
369
Yazı Boyutu: A- A+

 

 

4 dönemdir Konyaaltı Belediye Başkanı olarak görevini sürdüren Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Muhittin Böcek, yaptığı projelerle ve hizmetlerle Konyaaltı’nda yaşayan vatandaşların takdirini kazanmıştır. 2014’ten bugüne gelirsek; Konyaaltı Belediyesi tarafından, halka dokunan halk için yaşamı kolaylaştıracak birçok proje gerçekleştirilmiştir.

 

Bu projeler, ülkemizin ekonomik sıkıntıya düştüğü bir dönemde kamusal kaynaklar çarçur edilmeden, akıllıca kullanılarak ve belediyeyi bir borç yükü altına sokmadan hayata geçirilmiştir.

 

Hiçbir projesini tamamlayamadı denilen Muhittin Böcek yönetimindeki Konyaaltı Belediyesi’nin daha geriye gitmeye gerek yok, sadece son 5 yılda yaptıklarını ele alalım:

 

Mülkiyet sorunları, Bakanlıkların ve ilgili Genel Müdürlüklerin CHP’li belediyelerin projelerine dönük engelleyici tutumları gibi dış faktörlere rağmen Konyaaltı Belediyesi tarafından; Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi, Yaşlı Kreşi, Emekli Kahvesi, Gençlik Lokali, Zübeyde Hanım Kız Öğrenci Yurdu, kapalı pazarlar, çocuk kreşleri, etüt merkezleri, halk kütüphanesi, Kadın Sanat Lokali, muhtar evleri, sokak ve evcil hayvanlarla ilgili projeler, Cemevi gibi projeler hayata geçirilmiştir.

 

Konyaaltı’nın çehresini değiştiren, yeni parklar ve spor alanları yapılmıştır. Üreticilere destek amacıyla tarımsal kalkınma projeleri, yenilenebilir enerji ve çevre projeleri gerçekleştirilmiştir. Sürdürülebilir ekolojik turizm projeleri ile, alternatif turizme katkı sağlayacak hamlelerde bulunulmuştur.

 

Özetlersek; Konyaaltı Belediyesi uzun bir dönemdir, doğaya çevreye saygılı, kent kimliğine ve mirasına sahip çıkan, halkın temel ihtiyaçlarını gözeten bir yerel yönetim anlayışı tarafından yönetilmektedir.

 

Borç Bataklığına Sürüklenen Büyükşehir Belediyesi

 

Antalya halkı, Menderes Türel’in neler yaptığını, neler yapamadığını gayet iyi biliyor. 2014’te Türel’in, seçmenlere vaat olarak sunduğu birçok projenin hayata geçmediğini, çılgın projelerle kamuoyunun nasıl meşgul edildiğini, yapılan projelerin de bir oldubittiye getirilerek Antalya’nın değerlerinin nasıl tarumar edildiğini Antalya halkı gayet iyi görüyor.

 

Menderes Türel döneminde, Antalya Büyükşehir Belediyesi borç bataklığına sürüklenmiş durumdadır.

 

İller Bankası’nın verilerine göre, Türkiye’nin en borçlu 5. Belediyesi olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, döndüremediği borçlardan dolayı, belediyeye ait gayrimenkulleri ve taşınmazları satılığa çıkararak ve bütçe dengesini sağlamak için dış borçlanma yaparak, Antalya’nın geleceğini ipotek altına almaya çalışıyor.

 

Sayıştay raporlarına göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin şu anki borcu 2 Milyar 100 Milyon TL’dir. Bu borç yükü maalesef tüm Antalyalıların sırtına binmiş durumdadır.

 

Bu borç yükünden kurtulmak isteyen, katılımcı ve toplumcu bir belediyecilik anlayışını özleyen Antalyalılar 31 Mart’ta, Menderes Türel yönetimine gerekli cevabı verecektir.

 

Hayal satmakta ustalaşan Menderes Türel’in, 2014’ten bu yana yapamadığı çılgın projelerini, Büyükşehir Belediyesi’ni nasıl borç batağına sürüklendiğini, Antalya’nın doğasını nasıl tahrip ettiğini, kentimizin kamusal varlıklarını yandaşlara nasıl ihale ettiğini bu hafta tek tek anlatacağız.

 

Ahmet KUMBUL

CHP Antalya İl Başkanı