ARI: “Kamu Bankası Çalışanlarına Fazla Koronavirüs Mesaisi. Şubeler Yoğun, Alınan Tedbirler Yetersiz”  
29.03.2020
87
Yazı Boyutu: A- A+

 

 

Halkımızın Koronavirüs salgını öncesinde de zaten var olan faturalarını ödeyebilme, evine ekmek götürebilme ve nihayetinde ailesini insanca yaşatabilme mücadelesi yaşadığımız bu salgınla beraber daha da zorlaşarak artmıştır.

 

Koronavirüs’ün sebep olduğu ekonomik krize karşı alınan finansal istikrar önlemlerinin ilk olarak kamu bankaları nezdinde bireysel ve ticari müşterilere yönelik verilen kredi desteği ile başlatılması özel bankalara da örnek olması adına önemlidir.

 

Ancak, söz konusu finansal önlemlerin kamu bankaları nezdinde uygulanmaya başlanması şubeye gelen müşteri sayısında artışa ve neticesinde de şubelerde sosyal mesafenin sağlanamadığı bir yoğunluğun yaşanmasına neden olmuştur. Bu durum maalesef başta bankacılık hizmetini veren şube çalışanları olmak üzere şubeye gelen müşteriler için de hastalanma riskini ciddi olarak yükseltmiştir.

 

Olağandışı şartların var olduğu şu günlerin atlatılmasına yönelik herkes kendi imkânı dahilinde üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışmaktadır. Özellikle hizmet sektöründe sağlanacak katkı ancak katkıyı verecek kişinin sağlıklı olmasıyla mümkün olduğundan en başta kendi sağlığımızı korumamız çok önemlidir. Bu durum alınan finansal tedbirlerin uygulanmasına yönelik bankacılık sektöründe hizmet veren şube çalışanları için de geçerli olup, özellikle de işin büyük kısmını üstlenen kamu bankaları şubelerinde çalışan personel için daha da elzemdir. Maalesef aldığımız duyumlar kamu bankalarının şube personelinin sağlığını korumaya yönelik yeterli tedbiri almadığı yönündedir.

 

Çalışma saatlerinde özel bankaların aksine herhangi bir kısıtlamaya gitmeden hizmet vermeye devam eden kamu bankalarının, şubelerinde müşteri memnuniyetsizliği ve şikayetlerine sebep olmamak adına personelini hafta sonu da dahil olmak üzere mesai saatleri dışında da çalıştırdığı, izinleri kaldırdığı, idari izin vermediği, dönüşümlü çalışma yaptırmadığı, kişisel korunma sarf malzemeleri olan maske ve eldivenlerin tedarikinde de yeterli desteği sağlamadığına dair haberler söz konusudur.

 

Salgınla mücadelede en önemli tedbirin evde kalınmasının olduğunu kamu spotları ile sürekli duyuran hükümetin de bu amaca yönelik olarak kamu bankaları şubelerinde çalışan personelinin sağlığını korumak adına her türlü tedbiri alması gereklidir. Açıklanan finansal tedbirlerin uygulanmasına yönelik müşterilerin şubeye gelmesini en aza indirecek hatta gerek bırakmayacak sistem altyapısının da bir an önce devreye alınması ve personelin şubedeki fiziki çalışma koşullarının personel sağlığını koruma öncelikli iyileştirmesi çok önemlidir. Ayrıca, özel bankaların başlattığı gibi günlük çalışma saatini azaltan ve dönüşümlü işe gelinmesine imkân veren kararların alınması da çok önemlidir.

 

Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ölümlerin arasında şubelerde çalışan banka personelinin de olduğu, bazı şubelerin valilik kararıyla da karantinaya alındığı bilinmekte olup, şubelerimizde zamanında alınmayacak yeterli tedbirlerin zoraki şube kapatmalarına neden olacağı açıktır.

 

Yetkililerin işin ciddiyetini dikkate alarak en kısa zamanda harekete geçmeye davet ediyorum.