5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 86. Yıl Dönümü Kutlu Olsun  
05.12.2020
345
Yazı Boyutu: A- A+


Bugün 5 Aralık, büyük devrimleriyle dünyaya örnek teşkil etmiş Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 86. yıldönümü. 

Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak, çağdaş bir uygarlık olmak adına atılmış büyük bir adımdır kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi. Başbakan İsmet İnönü ve 191 milletvekilinin 5 Aralık 1934’te meclise sunduğu, kadınların milletvekili seçme ve seçebilme hakkını içeren yasal düzenleme; 258 milletvekilinin tamamının oylarıyla kabul edildi. Bu yasal değişiklikle birlikte Türkiye’de kadınlar; demokrasinin beşiği sayılan birçok Avrupa ülkesinden çok daha uzun zaman önce bu yasal hakka sahip oldular. 

Fransa, İtalya, Hırvatistan, Slovenya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce seçme ve seçilme hakkına sahip olan Türk Kadını; Gazi Mustafa Kemal’in gözünde her daim toplumumuzun aydınlık yüzü olarak görülmüştür. 

Günümüzde kadınlara toplumda ikinci sınıf insan muamelesi gösteren, "Kadının birincil görevi annelik ve ev hanımlığıdır" ifadeleriyle kadınları üretimden uzaklaştırmaya çalışarak erkek egemen aile yapısına mahkum bırakan, kadınların korunmasıyla alakalı en temel hakları içeren "İstanbul Sözleşmesi’ne" dahi karşı çıkan iktidar sahipleri çok iyi bilmektedirler ki; kadının üretimde ve yönetimde var olması demek toplumun gelişmişlik düzeyinin artması demektir. 

Cumhuriyet Halk Partisi olarak; çağdaş, laik, demokratik bir Türkiye’nin ancak kadınların varlığı ve dayanışmasıyla mümkün olabileceğini biliyoruz ve aydınlık yarınlar için Kurucu Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığında kadınlarımızın tüm haklarını sonsuza dek koruyacağımıza söz veriyoruz.